top of page

Дитячі та юнацькі роки

(1814 - 1831)

 

В тім гаю,
У тій хатині, у раю,

Я бачив пекло...Там неволя,

Робота тяжкая....

Т.Шевченко

Дитинство, сирітська доля, формування найперших світоглядних позицій, служба в пана, переїзд до Петербурга ... та несподіваний подарунок долі ...

Тернистими шляхами

...як побачу

Малого хлопчика в селі,

Мов одірвалось од гіллі.

Одно – однісіньке під тином,

Сидить собі в старій ряднині,

Мені здається, що се я,

Що се ж та молодість моя.  

Т. Шевченко

…неволя,

Робота тяжкая…Ніколи

І помолитись не дають.

Т.Шевченко

 

В тій хаті «я мучився колись,

мої там сльози пролились»

Т. Шевченко

….Ще в школі

Таки у вчителя дяка,

Гарненько вкраду п*ятака

(Бо я було трохи не голе,

Таке убоге), та й куплю

Паперу аркуш і зроблю

Маленьку книжечку; хрестами

 

І візерунками з квітками

Кругом листочки обведу,

Та й списую «Сковороду»

Або «Три царіє со дари».

Та – сам собі у бур*яні,

Що не почув хто, не побачив,

Виспівую, було, та плачу.

Т. Шевченко

Кинувши  загальним поглядом на увесь дитинний вік Т. Шевченка, не можна нам не перейнятися глибоким вражінням і сумною думкою! Ледви чи можна вказати якогось іншого ще великого поета, щоб у його був такий сумний, безрадісний, так скорботно охмарений вік дитинний, який був у нашого генія слова. Крепацька неволя вкупі з великими злиднями, сирітство, сварка, бійка, тяжке й несправедливе катування; пекло в родині й у хаті ... брудна сорочка, дірява свитина; ноги босі… Голодовання  й різки в дяка у школі, носіння відрами води на гору… Усе, що приголомшує людей, що знищує, нівечить у людей поривання до світла, до добра, до любові чоловіка яко брата; усе, що тушить, заливає святий  огонь вищого дару, - усе оце немов навмисне згуртувалося в одну густу, аж темну, хмару й впало на Тараса під час найліпшої доби віку людського, під час його віку дитинного.

… Вплив блакитного, зорями мережаного неба та срібловидного місяця; чарівна краса навкруги: сад, долина, байрак, гори, став – от хто разом з Псалтирем та з народною піснею були батьками, що зростили Тарасів дух!

Не можна не дивуватися потужній силі організму, що, винісши на собі стільки лиха тяжкого, зберіг в собі свіже почуття й до краси природи, й до життя народного. З сього знати, яка то глибочезна криниця любові й гуманності була в серці Тараса Шевченка!

        О.Кониський //Тарас Шевченко – Грушівський // Хроніка його життя

bottom of page