
Cвіточ України

Дитячі та юнацькі роки
(1814 - 1831)
В тім гаю,
У тій хатині, у раю,
Я бачив пекло...Там неволя,
Робота тяжкая....
Т.Шевченко
Дитинство, сирітська доля, формування найперших світоглядних позицій, служба в пана, переїзд до Петербурга ... та несподіваний подарунок долі ...
Тернистими шляхами

...як побачу
Малого хлопчика в селі,
Мов одірвалось од гіллі.
Одно – однісіньке під тином,
Сидить собі в старій ряднині,
Мені здається, що се я,
Що се ж та молодість моя.
Т. Шевченко

…неволя,
Робота тяжкая…Ніколи
І помолитись не дають.
Т.Шевченко
В тій хаті «я мучився колись,
мої там сльози пролились»
Т. Шевченко
….Ще в школі
Таки у вчителя дяка,
Гарненько вкраду п*ятака
(Бо я було трохи не голе,
Таке убоге), та й куплю
Паперу аркуш і зроблю
Маленьку книжечку; хрестами
І візерунками з квітками
Кругом листочки обведу,
Та й списую «Сковороду»
Або «Три царіє со дари».
Та – сам собі у бур*яні,
Що не почув хто, не побачив,
Виспівую, було, та плачу.
Т. Шевченко
Кинувши загальним поглядом на увесь дитинний вік Т. Шевченка, не можна нам не перейнятися глибоким вражінням і сумною думкою! Ледви чи можна вказати якогось іншого ще великого поета, щоб у його був такий сумний, безрадісний, так скорботно охмарений вік дитинний, який був у нашого генія слова. Крепацька неволя вкупі з великими злиднями, сирітство, сварка, бійка, тяжке й несправедливе катування; пекло в родині й у хаті ... брудна сорочка, дірява свитина; ноги босі… Голодовання й різки в дяка у школі, носіння відрами води на гору… Усе, що приголомшує людей, що знищує, нівечить у людей поривання до світла, до добра, до любові чоловіка яко брата; усе, що тушить, заливає святий огонь вищого дару, - усе оце немов навмисне згуртувалося в одну густу, аж темну, хмару й впало на Тараса під час найліпшої доби віку людського, під час його віку дитинного.
… Вплив блакитного, зорями мережаного неба та срібловидного місяця; чарівна краса навкруги: сад, долина, байрак, гори, став – от хто разом з Псалтирем та з народною піснею були батьками, що зростили Тарасів дух!
Не можна не дивуватися потужній силі організму, що, винісши на собі стільки лиха тяжкого, зберіг в собі свіже почуття й до краси природи, й до життя народного. З сього знати, яка то глибочезна криниця любові й гуманності була в серці Тараса Шевченка!
О.Кониський //Тарас Шевченко – Грушівський // Хроніка його життя